Urla Belediye Başkan Adayları Zeytin_Agaci ANASAYFA HAKKIMDA PROJELER TODHAK FOTO GALERİ BLOG YAZILARIM İLETİŞİM  

 

 Zeytin Ağacı    22.4.2022 21:16:31 tarihinde eklendi


  Zeytin Ağacı

ZEYTİN HAYATTIR VE BARIŞIN TEMSİLCİSİDİR.

ZEYTİNİ KORUMAK HAYATI VE BARIŞI KORUMAKTIR.
Dünya var olduğundan beri var olduğuna inanılan zeytin ağacı aynı zamanda doğada varlığıd tespit edilen en yaşlı ağaçları ilede bunu ortaya koymakadır.
ülkemizdeki en yaşlı zeyin ağacı,Manisa'nın Kırkağaç ilçesinde yer alan, dünyanın meyve veren en yaşlı 'anıt zeytin ağacı'nda hasat yapıldı. Yapılan incelemede ağacın 1659 yaşında olduğu belirlendi. Kırkağaç Ziraat Odası Başkanı Emin Özarı "Geçen yıl 200 kilogram zeytin topladık. 50 litre zeytin yağı hasat edilmiştir.
Dünyanın enyaşlı Girit adasında yer alan 3.000 yıllık zeytin ağacı. C: David Hodgson, via Flickr Commons.
Zeytin ağacı (Olea Europea) ağır ve zahmetli büyümesine karşın uzun ömürlü ve dayanıklı bir ağaçtır. Bu nedenle adı mitoloji ve botanikte "Ölümsüz Ağaç"tır. Zeytin ağacı derken, Hititleri, Yunanları, Romalıları, İsa’nın havarilerini, Türklerin Anadolu’yla gelişini gören, Pir Sultan’ı, Karacaoğlan’ı bilen ölümsüz bir ağaçtan söz ediyoruz. Yüzyıllarca bu toprakların insanları zeytinyağı ile aydınlatmıştır karanlıkları, ama ondan da önemlisi zeytin ve zeytinyağı onların karnını doyurmuştur. Ege’deki batık gemilerde dev amforaların bulunması zeytinyağı ticaretinin her dönemde önemli olduğunun göstergesidir. Akdeniz demek, sonsuz bir maviliğin etrafında kök bulmuş kurşuni yeşil demektir biraz da. Bu kurşuni yeşil zeytin ağacıdır.
Tür, tüm Akdeniz ülkelerinin yanı sıra Güney Amerika, Güney Afrika, Çin, Avustralya, Yeni Zelanda, Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yetiştirilir.
Dünyada 10 milyon hektar alanda 900 milyon zeytin ağacı olduğu bilinmektedir.Ülkemizde ise 193 milyo zeytin ağacı mevcut olup,165 milyonu zeytin vermektedir.

Zeytin Ağacı başlıklı yazımız 202 kez okundu

Geri Dön.

Tüm Yazılarımı Gör

Bana Ulaşın

Urla - İzmir
0505 684 17 37

Sosyal Medya

Projelerim

İzmir Urla'nın tarihi ve kültürel dokusunu bilen, sahip çıkan, sorumluluk hisseden bir anlayışla; "Birlikte Yönetelim" diyoruz.

Türk Web Ajans